^ Do góry

Strona archiwalna

"Gaudium in litteris est - radość jest w nauce"

Wizyta niemieckiego nauczyciela w naszej szkole…

Przez dwa dni uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w lekcjach prowadzonych przez nauczyciela języka niemieckiego Detlefa Bolhkena, na stałe mieszkającego i pracującego w Holandii.

Uczniowie klasy IId na lekcji języka niemieckiego nie tylko rozmawiali na tematy związane z ich zainteresowaniami, ale również poznali przykłady „Jugendsprache”, czyli typowego języka niemieckiej młodzieży. Interesującym tematem lekcji okazało się szkolnictwo, a w szczególności różnice pomiędzy typami szkół, terminami ferii i systemem oceniania w Polsce, Niemczech i Holandii. Ciekawostką jest, iż mimo tego, że polska i niemiecka skala ocen jest taka sama, to oceny występują w odwrotnej wartości, a w Holandii uczniowie otrzymują oceny od 1 do 10. Każda ocena jest adekwatna do punktacji procentowej, zatem jeśli uczeń napisze test na 67 procent, to otrzyma ocenę „6,7”.

Na  matematyce uczniowie próbowali swoich sił w języku niemieckim poznając liczbę Pi i jej nieskończone rozwinięcie dziesiętne.  W klasie IIIa proste przykłady  liczb całkowitych stawały się bardziej skomplikowane, kiedy podawane były po niemiecku, np. achthundertsechsunddreißig Milliarden neuhundertvierundachtzig Millionen fünftausendzweiundvierzig. Uczniowie przełamywali barierę językową i ćwiczyli zarówno rachunek pamięciowy, jak i słownictwo w języku obcym.

Lekcje  były ciekawym doświadczeniem dla uczniów naszej szkoły, kończyły się najczęściej rozmową o niemieckich klubach piłkarskich i pytaniem o kolejną wizytę pana Bolhkena w naszej szkole.