^ Do góry

Strona archiwalna

"Gaudium in litteris est - radość jest w nauce"

WIELKIE ŚWIĘTOWANIE

Data 16 maja 2015r. zapisana została w historii naszej szkoły jako niezwykłe i bardzo podniosłe wydarzenie. Tego właśnie dnia obchodziliśmy dwa ważne jubileusze: 70-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 i 15-lecie Gimnazjum nr 1 w Szprotawie. Główne uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji nauczycieli, uczniów i rodziców w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po uroczystym nabożeństwie, odprawionym przez księży-absolwentów SP1 i G1, zaproszeni goście i pracownicy Zespołu Szkół nr 1 udali się do Szprotawskiego Domu Kultury na galę jubileuszową pod hasłem „Powróćmy do lat minionych”. Tu teraźniejszość przeplatała się z przeszłością, do której wprowadził wszystkich „sobowtór” Bogusława Wołoszańskiego z odcinkiem specjalnym „Sensacji XX wieku”. Po krótkiej, ale „sensacyjnej” historii powstania Szkoły Podstawowej nr 1 - najstarszej szkoły w mieście – nastąpiło wprowadzenie sztandarów obu szkół-jubilatek i odśpiewanie ich hymnów. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 p. Jadwiga Zarzeczna-Rosół w swoim wystąpieniu przybliżyła wydarzenia i fakty z kart historii szkół oraz podziękowała serdecznie gościom za przybycie, których nie brakowało na uroczystości. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: przedstawicie władz miasta, byli dyrektorzy obu szkół, emerytowani nauczyciele, absolwenci szkół (m.in. pierwsi uczniowie SP1), przedstawiciele Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i Kuratorium Oświaty, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół,przedszkoli i instytucji  rodzice, radni miejscy i powiatowi.

Ten wyjątkowy jubileusz stał się okazją do wspomnień, wzruszeń, podsumowań i życzeń, które wraz z kwiatami na ręce dyrektor składali zaproszeni goście. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych pracowników i dyrektorów, a część oficjalną uroczystości zakończyło podsumowanie szkolnych konkursów związanych z jubileuszem. Wiele radości i wspomnień (ukrytych pod kręcącą się w oku łzą) wywołały filmy i prezentacje multimedialne na temat historii szkół, na których przedstawiono m.in. stare fotografie budynków, sal szkolnych, nauczycieli i uczniów, działań podejmowanych przez placówki. Wspomnienia absolwentów zaprezentowane w formie wywiadu wzbudziły równie wielkie emocje i stały się okazją do refleksji na temat szkół, które łączą wiele pokoleń szprotawian. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Nie mniej wzruszeń dostarczyły zgromadzonym występy uczniów Zespołu Szkół nr 1 i absolwentów SP1 i G1. Najmłodsi uczniowie zaprezentowali się w walczyku, a pokaz tańca towarzyskiego i współczesnego wykonali uczniowie klasy piątej. Zespół Vox Cordis, w skład którego wchodzą członkowie zespołu „Trelinki” oraz występ orkiestry Szkoły Muzycznej w Szprotawie zakończyły część artystyczną gali.

Tego dnia nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół nr 1 przygotowali dodatkowe atrakcje czekające na wszystkich w głównym budynku szkoły przy ul. Kopernika 22. Spotkanie okolicznościowe rozpoczęło się od wzniesienia toastu za obie „jubilatki” i wpisu do księgi pamiątkowej. Zebrani goście mogli powrócić pamięcią do lat minionych dzięki wystawom okolicznościowym, np. „Niezapomniane książki zapomniane”, wystawom fotograficznym, czy prezentacjom kronik szkolnych. Święto to stało się również okazją do przedstawienia osiągnięć uczniów w sporcie. Ściany i korytarze szkoły zdobiły dyplomy, medale i puchary uzyskane przez uczniów we wcześniejszych latach oraz te zdobywane obecnie. Ku pamięci minionych 70-ciu i 15-stu lat szkół opracowane i wydane zostały monografie, które znajdować się będą w bibliotekach szkolnych. Największą atrakcją okazała się sala w stylu retro, w której zgromadzono pomoce dydaktyczne oraz wyposażenie sal lekcyjnych z początków istnienie szkoły. Na koniec każdy z gości obdarowany został specjalnie na tą okazję przygotowaną gazetką okolicznościową „Jedynki na szóstkę” oraz płytą z filmem „Wspomnień czar” i prezentacją multimedialną „Z dziejów szkoły”.

Rocznica 70-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 oraz 15-lecia Gimnazjum nr 1 stała się lekcją historii, świętem wspomnień, uroczystością minionego czasu oraz świętem trwania, a atmosfera i nastrój tych obchodów na długo pozostaną w pamięci wszystkich. Święto obu szkół było okazją do snucia refleksji dotyczących losów osób związanych z palcówkami, przywołania w naszej pamięci Tych, którzy odeszli oraz do myśli o własnej przeszłości. Szkoła to niezatarte wspomnienia, to najpiękniejsze lata w życiu każdego człowieka, do których powraca się z radością i rozrzewnieniem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych za szczere życzenia i pamięć o szkole, nie tylko z okazji jubileuszu!

www.lubuskie.uw.gov.pl