^ Do góry

Strona archiwalna

"Gaudium in litteris est - radość jest w nauce"

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚĆI w naszej szkole

                              W 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, uczniowie Zespołu Szkół nr 1 przedstawili otwartą lekcję historii z tamtego okresu. W akademii udział wzięli zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum.

W czasie apelu nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych. Chór Jedynka zaprezentował pieśni legionowe i niepodległościowe, które wprowadziły uczniów w odpowiedni nastrój refleksji i zadumy. Montaż słowno-muzyczny wzbogaciła prezentacja multimedialna, która była uzupełnieniem całego przedstawienia. Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia patriotyczne do własnego kraju.

  Dla uczniów klas II - IV zorganizowano wiele ciekawych konkursów i zajęć. Uczniowie klas II wzięli udział w konkursie plastycznym „Polskie symbole narodowe”. Organizatorów zachwyciły pięknie wykonane prace plastyczne wyróżniające się pomysłowością i różnorodną techniką wykonania. Komisja konkursowa wyłoniła prace najlepszych uczniów: I miejsce zajęła Zuzanna Chmielewska z klasy IIc, II miejsce - Maciej Wojtyła z klasy IIe, III miejsce Cyprian - Miodek z klasy IIc.

Jury przyznało także wyróżnienia, które otrzymała Kinga Grabowska z klasy IIe oraz Jakub Jarzembowski z klasy IIe. Nagrodzeni uczniowie otrzymają na poniedziałkowym apelu (16.11) dyplomy oraz drobne upominki, które ufundowało SKO.

Uczniowie klas III zmagali się natomiast z testem historycznym „Polska moja ojczyzna”, w którym musieli wykazać się wiedzą dotycząca polskich symboli narodowych, postaci związanych z odzyskaniem niepodległości oraz wykonać jedno zadanie matematyczne. Mistrzami w rozwiązaniu testu okazali się uczniowie klasy IIIc, którzy zdobyli I miejsce. II miejsce zajęła klasa IIIb, III miejsce - klasa IIId, a IV miejsce - klasa IIIa.

Niekonwencjonalnie obchodzili to święto uczniowie klas IV, którzy wzięli udział w „Sztafecie niepodległościowej” zorganizowanej na boisku szkolnym. Organizatorzy przygotowali zadania, podczas których uczestnicy musieli wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale i intelektualną. Czwartoklasiści rozwiązywali m.in. krzyżówkę niepodległościową oraz zadania sprawdzające dokładną znajomość hymnu polskiego. Przydatne okazały się także talenty plastyczne potrzebne do wykonania plakatu o tematyce niepodległościowej. W „Sztafecie niepodległościowej” najlepszą okazała się klasa IVc, która zdobyła I miejsce. Drugie miejsce zajęła klasa IVa, a trzecie przypadło klasie IVb. Na zakończenie wszyscy uczestnicy odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Obecność naszych uczniów na koncercie niepodległościowym

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy IIe godnie reprezentowali naszą szkołę w koncercie okolicznościowym organizowanym w Szprotawskim Domu Kultury. Młodzi patrioci zachwycili publiczność jednolitym strojem i pięknie zatańczonym polonezem oraz tańcem z flagą. Wielkie wrażenie na widowni i zebranych gościach zrobił układ  taneczny  do  pieśni „Wojenko, wojenko”.