W Zespole Szkół nr 1 w Szprotawie podejmuje się szereg działań, które pomagają uczniom realizować swoje pasje, rozwijać zainteresowania, by motto szkoły „Gaudium in litteris est - radość jest w nauce” nie było pustymi słowami.
Dyrekcja i nauczyciele promują osiągnięcia szkoły, starają się, aby uczniowie czuli się w szkole bezpiecznie.
W czerwcu 2014r. Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie podjęła decyzję o zwiększeniu liczby obowiązkowych zajęć edukacyjnych w nowotworzonych klasach pierwszych gimnazjum. Uczniowie kl. VI, składający podanie o przyjęcie do gimnazjum, wskazywali przedmioty, które lubią, zaznaczali, do jakich klas, zgodnie z zainteresowaniami, chcieliby uczęszczać. Po czterech miesiącach pobytu uczniów w szkole z opinii rodziców, uczniów i wychowawców wynika, że formuła nowych klas sprawdziła się. Uczniowie zintegrowali się, uzyskują dobre oceny z przedmiotów kierunkowych, chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych rozwijających ich zainteresowania. Dodatkowym elementem sprzyjającym w osiąganiu przez uczniów sukcesów, są realizowane innowacje pedagogiczne. Różnorodność tych zajęć pozwala uczniom realizować się w różnych dziedzinach. Jedna z klas, dzięki zwiększonej liczbie godzin matematyki, poznaje zasady ekonomii, ma również możliwość uczestniczenia w zajęciach na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie wraz ze studentami uczniowie poznają matematyczne zawiłości, zgłębiają wiedzę ekonomiczną. Uczniowie klasy dziennikarskiej doskonalą swoje umiejętności polonistyczne, odwiedzają w ramach wycieczek redakcje czasopism ukazujących się w naszym regionie, poznają zasady redagowania gazety. Uczestniczyli również w wycieczce do rozgłośni Radia Zachód, gdzie poznali warunki pracy dziennikarzy radiowych. Niezwykłą popularnością cieszą się organizowane w ramach innowacji wycieczki rowerowe, w których uczestniczą uczniowie klasy turystyczno-rekreacyjnej. Podczas wycieczek dzieci poznają najbliższe okolice, uczą się zdrowego stylu życia. W zajęciach tych uczestniczą także rodzice, a uczestnikiem jednej z wycieczek był zawodnik zawodowej grupy kolarskiej CCC Polsat p. Tomasz Kiendyś, który nie tylko uczył uczniów jak jeździć na rowerze, ale i naprawiał, psujące się jednoślady uczestników wycieczki. Z kolei uczniowie klasy lingwistycznej, którzy mają zwiększoną o 2 godziny liczbę zajęć językowych, doskonalą swoje kompetencje językowe, uczestniczą licznie w konkursach językowych, przygotowują się w ramach innowacji do udziału w wycieczce do Berlina.
Generalnie większość klas I gimnazjum ma więcej zajęć z języków obcych, co niewątpliwie jest atutem w dzisiejszych czasach.
W październiku odbyły się tradycyjne „otrzęsiny”, uroczystość przyjęcia uczniów kl. I w poczet społeczności szkolnej. Podczas zorganizowanej na wesoło imprezy sportowej, można było zaobserwować, że uczniowie dobrze czują się w szkole, potrafią się bawić, współpracują ze sobą, proces integracji postępuje.
Pełne efekty pomysłu z nowymi klasami będą widoczne dopiero później, ale już dziś można stwierdzić, że był to pomysł trafiony, zgodny z oczekiwaniami uczniów i rodziców.