Projekt „Uczeń Online”
Projekt „Uczeń Online” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i jest skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. W wyniku konkursu wyłoniono 50 szkół w których realizowane będą bezpłatne zajęcia pozalekcyjne o ustalonym profilu w latach 2010-2014. W naszym gimnazjum prowadzone są zajęcia koła humanistycznego do którego należy 27 uczniów z dwóch grup, które będą realizowały projekt przez trzy lata nauki w gimnazjum.
Celem projektu jest rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie kompetencji kluczowych, poprzez udział w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych w ramach tematycznych kół naukowych oraz korzystanie z zasobów internetowego serwisu edukacyjnego na platformie Supermemo.net. Platforma umożliwia tworzenie własnych prezentacji, korzystanie z biblioteki multimediów, wzorcowych kursów czy forum dyskusyjnego. Dzięki platformie uczniowie mogą nawiązać kontakt z rówieśnikami z innych szkół, którzy uczestniczą w projekcie.
Uczniowie zdobywają wiedzę i rozwijają zainteresowania , wykorzystując najnowocześniejsze technologie e-learningowe oparte na metodzie SuperMemo. Pracują na zajęciach metodą projektu, tworząc specjalne kursy, które pomagają skutecznie zdobywać i utrwalać wiedzę z zakresu przedmiotów humanistycznych. W ramach zajęć mogą zrealizować obowiązkowe projekty edukacyjne.
W każdym roku szkolnym prace uczniów są oceniane w ramach konkursu, którego główną nagrodą są darmowe wyjazdy na letnie obozy. Oprócz tego uczniowie raz w semestrze będą mogli uczestniczyć w darmowych wycieczkach na uczelnie wyższe, gdzie będą przygotowane dla nich warsztaty prowadzone przez wybitnych specjalistów z różnych dziedzin.
Uczestnicy zajęć otrzymali do dyspozycji na zajęciach wysokiej jakości sprzęt elektroniczny m.in. cyfrową kamerę i aparat, dyktafon, projektor multimedialny, netbook, drukarkę.
W ramach przeprowadzonych zajęć odbyły się m.in. warsztaty dziennikarskie w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, spotkania autorskie z pisarką Grażyną Bąkiewicz i podróżniczką Barbarą Meder, wycieczka do Zielonej Góry i lekcje historii w Muzeum Ziemi Szprotawskiej.
Zajęcia odbywają się w wymiarze dwóch godzin tygodniowo dla każdej grupy.
Koordynator projektu
„Uczeń Online”
Dominik Burchard
Więcej informacji na stronie projektu http://www.uczenonline.pl/