Dobiegły końca tegoroczne rozgrywki piłkarskie w naszym gimnazjum, które rozpoczęły się 18 grudnia a ostatni turniej został rozegrany 12 marca. W tym roku szkolnym do rywalizacji zgłosiło się dwanaście drużyn klasowych. Klasy I c i II b wystawiły do gry po dwa zespoły, a w II b wraz z chłopcami do współzawodnictwa dołączyły dziewczęta. Pierwszy etap halówki, to turnieje w dwóch grupach po sześć drużyn i rywalizacja systemem „każdy z każdym” 2x6 minut. Tak wyglądała tabela rozgrywek po I etapie:
Grupa A Grupa B
1.III c 1.II b2
2.III a 2.I c1
3.III e 3.III d
4.II a 4.II c
5. I c2 5. I a
6. II b1 6. I b
Do ćwierćfinału awansowały po trzy zespoły z każdej grupy. Na tym etapie zespoły rozgrywały po jednym meczu a zwycięzca awansował do finału. Według regulaminu turnieju, zespół z pierwszego miejsca rywalizował z trzecią drużyną przeciwnej grupy, natomiast zespoły z drugich miejsc spotkały się ze sobą w meczu o awans do finału. Oto wyniki półfinałów:
II b2 – III e – 2 : 2 karne - 1 : 0
Ic1 – III a – 4 : 1
III c – III d – 5 : 0
W finale turnieju halowego, trzy najlepsze drużyny rozgrywały mecze systemem „każdy z każdym” 2x10 minut. W tej rywalizacji najlepsza okazała się klasa III c, która dwukrotnie poradziła sobie ze swoimi rywalami. Drugie miejsce zajęli pierwszoklasiści z Ic1, którzy pokonali II b2. Wyniki finałów:
III c : II b2 – 3 : 1
III c : I c1 – 3 : 1
I c1 : II b2 – 6 : 2
Końcowym akcentem Halowego Turnieju Piłki Nożnej było oficjalne zakończenie i wręczenie nagród. Dyrektor Jacek Polak podziękował wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację i życzył sukcesów sportowych na piłkarskich boiskach. Zespoły otrzymały pamiątkowe puchary a wyróżnienia indywidualne zostały wręczone: Konradowi Mikołajczykowi najlepszemu strzelcowi oraz Dawidowi Dżumbelakowi najlepszemu bramkarzowi turnieju.
Lekcja z wykorzystaniem stretchingu na zajęciach wychowania fizycznego
w szkole podstawowej
Lekcja wychowania fizycznego z wykorzystaniem stretchingu przeprowadzona została z grupą dziewcząt klasy V szkoły podstawowej. Celem zajęć było rozciąganie mięśni przykurczonych i rozwijanie prawidłowej ruchomości stawów. Proponowane ćwiczenia miały utrwalić odruch prawidłowej postawy ciała, doskonalić i wzmacniać siłę mięśni brzucha, pośladków i grzbietu.
Zajęcia te miały za zadanie uświadomić dzieciom celowość proponowanych ćwiczeń korekcyjnych, a przeprowadzone były metodą zabawową według Wilczyńskiego z wykorzystaniem przyborów i przyrządów.
Zasady stretchingu :
1. Statycznie, jak najsilniej napinamy mięsień przez 10 – 30 sekund,
2. Następnie 2 – 3 sek. rozluźniamy,
3. Następnie łagodnie jak najbardziej rozciągamy mięsień (nie doprowadzając do uczucia bólu) - pozostajemy w tej pozycji 10 – 30 sek.,
w czasie ćwiczenia oddychamy spokojnie i równomiernie, nie wstrzymujemy oddechu!
Nordic Walking na zajęciach wychowania fizycznego w gimnazjum
Nordic Walking to całoroczna forma aktywności ruchowej w terenie, polegająca na marszu z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych kijków. „Marsz z kijkami” w wolnym tłumaczeniu oznacza „wędrówki nordyckie”. Narodził się w Finlandii.
W 2000 roku utworzono w Finlandii Międzynarodowe Stowarzyszenie Nordic Walking (INWA), zrzeszające 11 krajów i współpracujące z 40 innymi.
Od tego czasu popularność tej formy ruchu stale wzrasta i rozprzestrzenia się na cały świat. Teraz fenomenalne kijki dotarły również do Polski, a także do naszej szkoły, tj. Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie.
W związku z powyższym w dniu 10 marca grupa dziewcząt klas III gimnazjum brała udział w takich zajęciach. Po krótkiej historii i wyjaśnieniu zasad marszu nauczycielki przeprowadziły zabawy i rozgrzewkę z zastosowaniem kijków.
Następnie po objaśnieniu i wyregulowaniu odpowiedniej wysokości kijków wraz z uczennicami ruszyły w drogę do pobliskiego parku.
Marsz Nordic Walking angażuje do ruchu 90% układu mięśniowego, odciąża stawy kończyn dolnych i kręgosłup, nie powoduje „przeciążeń”, przez co dostępny jest dla osób z nadwagą, otyłością, rozluźnia napięcie mięśni barków, szyi, grzbietu (polecany dla osób pracujących za biurkiem, a także uczniów). Wspaniale odchudza i modeluje sylwetkę – doskonale kształtuje talię i pośladki poprawia kondycję, pomaga utrzymać równowagę, kształtuje koordynację, ćwiczy siłę, wytrzymałość oraz gibkość.
Jest to więc sport uniwersalny, dla wszystkich, bez względu na płeć, wiek oraz poziom wydolności i sprawności fizycznej.
19 lutego 2014r. podczas Dnia Sportów Alternatywnych, zorganizowanego w ramach obchodów Tygodnia Patrona - Janusza Korczaka, nauczycielki wychowania fizycznego Dorota Czernisz i Katarzyna Szymczyk przygotowały grę planszową dla uczniów klas I-II, w którą zagrało 150 dzieci. Każdy uczeń rzucał kostką i wykonywał określone zadania na planszy, m.in. układanie wieży z klocków na czas, kozłowanie piłki, rzuty woreczkami do celu czy skoki na skakance. Na zakończenie zabawy każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom.
Dnia 18 grudnia 2013r. na hali w Zespole Szkół nr 1 w Szprotawie odbył się po raz trzeci „Świąteczny Turniej Gimnazjalny”.
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu. Celem podjętej inicjatywy jest rozwój i upowszechnianie aktywności fizycznej, któraw połączeniu ze zdrowym żywieniem jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka.
W związku z powyższym, nasz turniej włączony został do udziału w Akcji „Ćwiczyć każdy może” jako jedno z wielu zadań postawionych przed szkołą, która przystąpiła do tego projektu.
Celem imprezy była integracja środowiska lokalnego, zabawa grup rówieśniczych, zachęcanie młodzieży do kształtowania zdrowego stylu życia i spędzania wolnego czasu na sportowo oraz przestrzeganie zasad fair – play.
W turnieju wzięły udział zaprzyjaźnione: Gimnazjum nr 3 z Wiechlic, Gimnazjum nr 2 ze Szprotawy i Gimnazjum nr 3 z oddziałami dwujęzycznymi ze Szprotawy.
Drużyny zmagały się z wieloma zadaniami. Jednym z nich był wyścig na kocykach. Celność kształtowały rzuty do skrzyni i strzały na bramkę. Były również zadania siłowe, czyli przeciąganie liny oraz przenoszenie kolegi na materacu.
Ostatecznie puchar przechodni powędrował do Gimnazjum nr 3 w Wiechlicach, które zajęło I miejsce. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i drobny upominek oraz owoce. Jak się później okazało miejsce nie było tak ważne, liczyła się dobra zabawa i dużo śmiechu, co spowodowało, iż turniej cieszył się dużym powodzeniem.
Zawody w dwuboju strzeleckim z karabinka pneumatycznego i pistoletu
Dnia 3 marca 2014 r. na strzelnicy LOK w Szprotawie odbyły się zawody w dwuboju strzeleckim z broni pneumatycznej i pistoletu. Zawody zorganizowała opiekunka szkolnego koła LOK p. Dorota Czernisz we współpracy z Zarządem Powiatowym LOK w Szprotawie. Uczestnicy zawodów strzelali 3 rundy po 5 strzałów z odległości 10 m i jedną rundę po 5 strzałów z pistoletu. W zawodach oprócz chłopców ze szkoły podstawowej i gimnazjum wzięły udział również dziewczęta z klasy III gimnazjum.
Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:
I miejsce Maciej Adamczak
II miejsce Hubert Nowak
III miejsce Wiktor Sadowski
Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzca puchar. Za miejsca I-III uczestnicy otrzymali również drobne upominki. Zwycięzcom gratulujemy!
Dnia 9 grudnia rozegrane zostały Mikołajkowe Zawody Strzeleckie z karabinka pneumatycznego z odległości 10m w pozycji stojącej. Zawodnicy rozegrali trzy rundy strzeleckie po 5 strzałów. Wyniki zawodów były na bardzo wysokim poziomie, ponieważ zwycięzca uzyskał aż 134 pkt. na 150 możliwych.
I miejsce zajął Maciej Adamczak z kl. VIb
II miejsce Maciej Szymczyk z kl. Vb
III miejsce Konrad Rajkiewicz z kl. VIb