^ Do góry

Strona archiwalna

"Gaudium in litteris est - radość jest w nauce"

Twierdzenie Pitagorasa i zamek Książ

Dnia 21 października 2015r. uczniowie klas ekonomiczno-językowych gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Wałbrzycha. Pierwszym odwiedzonym miejscem był zamek Książ. Dzięki zwiedzaniu z przewodnikiem zespołu rezydencjalnego gimnazjaliści mogli zaznajomić się z historią tej ponad siedmiowiekowej budowli  (zamek został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego). Po zwiedzaniu zamku przyszedł czas na wizytę w Palmiarni w Lubiechowie. Powstała ona  z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej  małżonce Marii Teresie Cornwallis - West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin.

Szczególną uwagę uczniów zwróciły olbrzymie palmy i bogata kolekcja kaktusów. Wycieczka została uwieńczona lekcją matematyki w Parku Nauki i Techniki Explora Park zatytułowaną "Twierdzenie Pitagorasa". Podczas zajęć uczniowie uczyli się o algebraicznych i geometrycznych dowodach twierdzenia Pitagorasa oraz mozaikach inspirowanych tymi dowodami. Z trójkątów prostokątnych i kwadratów budowane były drzewa pitagorejskie. Zademonstrowano, jak wyznaczyć kąt prosty, korzystając ze sznurka i węzełków oraz jak konstruować pierwiastki kolejnych liczb całkowitych. Uczniowie mieli niesamowitą okazję do interaktywnej edukacji logicznej poprzez zabawę stymulującą intelektualny wysiłek umysłowy.

Galeria